KADİRLİ CEZAEVİ KENT MÜZESİ OLUYOR

0
143

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Kadirli Belediyesi tarafından Kent Müzesi yapılması için Cezaevinin Belediye’ye devredileceğinin sözünü verdi.
Kadirli ziyaretleri sırasında Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan Vali Cerrah’tan Cezaevinin Kadirli Belediyesine devredilmesini istedi.
Vali Cerrah ise Kadirli Kapalı Cezaevi binasının Kadirli Belediyesine devredilerek kent müzesi yapılması konusunda önümüzdeki günlerde gerekli devir işlemlerinin yapılacağını söyledi.
BAŞKAN TARHAN “CEZAEVİNİ MODERN BİR KENT MÜZESİ YAPACAĞIZ”
Belediye olarak boş olan Cezaevi binasını restore edip kent müzesine dönüştürmek istiyoruz diyen Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan “Göreve geldiğimiz günden beri Kent Müzesi yapmak için tarihi bir mekan arıyorduk. Cezaevi kapanmasından sonra buranın belediyeye devredilmesi için yazışmalar yaptık. Sağ olsun Osmaniye Valimiz Celalettin Cerrah Kapatılan Kadirli cezaevinin kent müzesi olması için belediyemize devri için söz verdi. Modern bir kent müzesi için devir işlemeleri tamamlanır tamamlanmaz cezaevini müzeye dönüştüreceğiz” dedi.
Başkan Tarhan “Eski bir yapı olan ve kapatılan cezaevinde Tarihi değer taşıyan eserleri sergileyerek halka açacağız. Kent müzesinde vatandaşlarımız tarafından bağışlanan tarihi eşyaları da sergileyeceğiz. Eser bağışında bulunan vatandaşlarımızın adları da yaşatılacaktır”  dedi.
Ayrıca Kadirli cezaevi Bölgenin en eski ve taş yapı olması nedeniyle Kanal D’de yayınlanan Hanım Ağa isimli dizinin bazı bölümlerinde de kullanıldı.