KADİRLİ BELEDİYESİ İTFAİYE EKİPLERİNDEN ÖNEMLİ UYARI

0
151

Kadirli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Ekipleri ‘Kadirlide yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla orantılı bir şekilde oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkan arazi yangınlarına karşı alınacak bir dizi tedbirlerin, olası faciaları önlemede önemli bir etken olabileceğini’ söyledi.
PİKNİK YAPAN AİLELER DİKKATLİ OLMALI
 
Meydana gelen arazi yangınlarına Kadirli Belediyesi ekipleri tarafından kısa sürede müdahalede bulunduklarını belirten İtfaiye Müdürü Sami Tilki, “ Bu sayede yangının çevredeki orman, bağ, bahçe, düz arazi ve konutlara kadar sıçramasının da önüne geçiyor. Özellikle hafta sonlarında aileleri ile birlikte yeşil alanlarda piknik yapacak vatandaşlarımızın arazi yangınlarına karşı oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Pikniğin bitiminden itibaren etrafa ateşin sıçrayıp sıçramadığına ve ateşin tam olarak söndürülmesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu basit tedbir, arazi yangınlarının meydana gelmesinin önlenmesinde önemli bir etkendir.
 
Arazilerde sararan bitkilerin içerisinde çevreye rast gele atılan şişe ve çeşitli cam kırıkları da arazi yangınlarının meydana gelmesinde önemli bir unsurdur. Arazilerde güneş ışınları ile direkt temas içerisinde olabilecek şişe ve cam kırıklarının arazilerden uzaklaştırılması gerekmektedir” diye konuştu.
‘Sönmemiş sigaraların da yine araziler başta olmak üzere hububat ekili arazilerin hasadı sırası ve sonrasındaki süreçte söndürülmeden atımı ile yangınların çıkışında önemli bir etken olduğunu’ vurgulayan Tilki, “Arazi ve bağlardaki otların sökümü ve arazi sürülmesinin de bu yöndeki yangınların ortaya çıkmaması için önemli bir mücadeledir. Arazi yangınlarının önlenmesi ile doğal dengenin sağlanmasında potansiyel bir güç oluşturan toprağa yararlı canlıların yok olmasının da önüne geçilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Toprağın ana yapısının daha sağlıklı bir sistem mekanizması içerisinde olmasını sağlayan tüm canlıların kısa sürede yok olmasına neden olan arazi yangınları ile herkesin etkin bir mücadele içerisinde olması gerekmektedir” dedi.
YAKILAN ANIZLAR BÜYÜK YANGINLARA NEDEN OLUYOR
Havaların ısınmasıyla birlikte anız yangınına müdahalede bulunduklarını söyleyen Tilki, “Bu yangınlar sıklıkla kasıtlı olarak anız yakan vatandaşlardan kaynaklanmaktadır. Dikkatsiz yakılan anızlar büyük yangınlara neden olmaktadır. Ayrıca kış mevsiminin aşırı yağışlı geçmesi nedeniyle otlar çok aşırı şekilde büyüdü ve halen de taze olan yerler var.  Hava sıcaklığının da aniden artması üzerine otlar kurumaya başladı. Kuru otların yakılması nedeniyle aşırı şekilde ot ve arazi yangınları oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz.  Vatandaşlarımızdan yoldan geçerken sigara izmaritleri ve yanıcı cisimlerin sağa sola atılmamasını istiyoruz” dedi.