İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABUL EDİLİŞİNİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

0
246

İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 103. Yıldönümü törenle kutlandı. Törende, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy saygıyla anıldı. Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Seydi Gülsoy ve Dr. Asu Kaya, 12’nci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, İdare Mehkemesi Başkanı Emine Ünsat, Vali Yardımcıları Hakan Yavuz Erdoğan, Aziz Onur Aydın ve Yunus Emre Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı. Tören öncesinde İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim sergisi gezildi.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Törenin devamında Şehit Mehmet Karacatilki Anadolu İmam Hatip Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Muhammed Muaz Korkmaz tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Farabi Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Kaynar yaptı. Okul Müdürü Kaynar, “Milletimizin duygularına tercüman olan bu destansı eser, vatan, millet, istiklal ve din sevgisiyle yoğrulmuş milletimizin bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakarlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin, kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların eşsiz dizelere tezahürüdür. İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, bu cennet vatanı bizlere armağan eden, al bayrağa kanlarıyla renk veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.”dedi.

        İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatılmasının ardından Farabi Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Korkma” isimli Oratoryo sunuldu.

        Törenin son bölümünde, İlkokullar arası İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan Piyade Er Mevlüt Aydoğan İlkokulu öğrencisi Larin Kalyuz, ikinci olan Salih Bahçeli İlkokulu öğrencisi Mehmet Eren Görgel, üçüncü olan Dede Korkut İlkokulu öğrencisi Nehir Özdemir’e ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından verildi. Vali Yılmaz, öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Programda yarışmada birinci olan Larin Kalyuz İstiklal Marşımızı okudu. Yarışmada ikinci olan Mehmet Eren Görgel, “Milli Mücadelenin kalem savaşçılarından Mehmet Akif, “İstiklal Marşı para için değil, Millet için yazılır.” diyerek ödülü kabul etmemiştir. Ben de onların nesilleri olarak İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında kazandığım bu ödülü Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfına bağışlamak üzere kabul ediyorum.”dedi.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, “İstiklal Marşımızda anlam bulan bütün duyguların çocuklarımızda olduğunu görmek hepimiz için en büyük gurur, en büyük onur. Çocuklarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bu çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimize, annelerimize, babalarımıza minnettarım. Çocuklarımızı tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum.”dedi. Vali Dr. Erdinç Yılmaz programı hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek konuşmasına son verdi.