İLKOKUL MEZUNU HEYKELTRAŞIN ESERLERİ GÖRÜLMEYE DEĞER

0
97

Kadirli’de yaşayan ilkokul mezunu bir köylü, zamanımızdan binlerce yıl öncesinin heykel sanatını köydeki basit bir atölyede yaşatıyor.
Karabacak Köyü’nde oturan Süleyman Akaya (52), yaptığı açıklamada, ilkokul mezunu olduğunu belirterek, heykel ve antik tarih hakkında hiçbir akademik öğreti almadığını söyledi.
Akaya, yapmış olduğu eserleri tamamen kendi hayal gücüne bağlı olarak tasarladığını ve köy meydanındaki küçük bir barakada bıçak ve eğeden (demir parçası) oluşan aletleriyle taştan heykel, biblo ve antik paralar ortaya çıkardığını ifade etti.
İmkanı olması halinde daha büyük ve farklı eserler ortaya çıkarabileceğini anlatan Akaya, şunları kaydetti:
“İlkokulu bitirdikten sonra yol parası bulamadığım için öğretmen okul sınavlarına katılamadım. İçimde hep resim sevgisi vardı. Bu merakımı nehir kıyısından topladığım taşlara şekil vererek tatmin etmeye çalışıyorum. Hiçbir eğitim almadım. Kabarmalardaki insan figürlerindeki orantıyı çevredeki insanlara bakarak çıkarmaya çalıştım. Çalışmaya başladığımda her şeyi unutuyor, sadece işime odaklanıyorum. Yaptığım bin 500 eserin hiç biri kopya değil tamamen benim eserim. İmkanım olsa daha büyük boy heykel çalışmak isterim.” Haber: Menderes Özat – Efendi Erkayıran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz