İKİNCİ ÜRÜN MISIRDA HASTALIK VERİMİ DÜŞÜRECEK

0
529

Kadirli’de mısır ekim alanlarında geçen yıl görülen mantar hastalığının bu yılda 2. üründe yeniden görülmeye başladığı bildirildi.
Ziraat Mühendisi İsmet Soytorun konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “birinci ürün mısırların süt olum dönemini geride bıraktığı bugünlerde bu hastalık birinci üründe de görülüyor. Birinci ürün mısır bu hastalığa püskül çıkarma döneminden sonra yakalandığından dolayı verimde düşme beklemiyorum ancak 2. üründe verim %50 oranında düşeceğini tahmin ediyorum” dedi.
Soytorun açıklamasının devamında şunları söyledi;
“30-60 cm boyunda olan ikinci ürün mısırlar hastalığa erken evrede yakalandığı için yapraktaki ölü doku kaybına göre verim %50’lere kadar düşebilir. İlk sulama suyunun verilmesiyle artan nisbi nemle hastalık daha da şiddetlenecek.
Bilimsel adı Helminthosporim turcicum olan mantar hastalığı kuzey yaprak yanıklığı olarakta biliniyor.
Kurak ve nemsiz hava, hastalığın ilerlemesini önlüyor. Hastalık geçtiğimiz yaz ve bu yaz görünmüş olmasına rağmen ilgili kamu kuruluşlarının hastalığa karşı ruhsatlandırdığı bir ilaç bulunmuyor. Üreticiler buğdayda pasa karşı kullanılan ilaçları bu hastalığa karşı yaygın olarak kullanıyorlar. Çiftçilerin hastalıktan en az etkilenmesi için hastalığa dayanıklı çeşitleri ekmeleri aşırı azotlu gübrelemeden kaçınmaları ve ekim nöbeti uygulamaları gerekiyor”
Haber : Menderes Özat – Efendi Erkayıran