HEM HARÇLIK HEM EV EKONOMİSİNE KATKI

0
144

Kadirli’ye bağlı köylerde yaşayan bazı ilköğretim okulu öğrencileri köy yolunda kiraz satarak hem harçlığını kazanıyor hem de aile ekonomisine katkıda bulunuyor.
Yaz aylarında her öğrenci gibi tatil yapma hakkına sahip olan ve yaşları 8 ile 15 arasında değişen bir gurup öğrenci, yörede Kızılcık olarak bilinen kirazı toplayarak satıyorlar.
Dağlarda, dere kenarlarında ve orman içerisinde doğal olarak yetişen Kızılcık kirazının kilosunu 3 liradan sattıklarını söyleyen çocuklar, kazandıkları para ile hem okul harçlığı biriktirdiklerini hem de aile ekonomisine katkıda bulunduklarını ifade etti.
Satışlardan memnun olduklarını belirten çocuklar yaz tatilinin eğlenceli geçtiğini boş durmayı sevmediklerini ve okul harçlıklarını kazanmak içinde kiraz sattıklarını dile getirdi.
Kadirli-Andırın Karayolu ile yayla yollarında her yıl Ağustos ayında toplanan Kızılcık kirazı aynı zamanda birçok ailenin de geçim kaynağı oluyor.
Genellikle bayanlar tarafından toplanarak kilosu 10 liradan satılan Kızılcık şurubunun birçok faydası bulunuyor.
Kızılcık kirazı, C vitamini açısından çok zengindir. Gazı önler. Kabızlık yapar. Şurubu vücuda kuvvet verir. Uykusuzluk sorunları için kullanılabilir. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarında yardımcıdır. Mikrop öldürücüdür. Ağız yaralarını geçirir.
Menderes Özat-Efendi Erkayıran