ERSİN TATAR KAHRAMANMARAŞ’IN KURTULUŞUNA KATILDI

0
363

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Güçlü ve yeni Türkiye Yüzyılı’nda, emin adımlarla Türkiye Cumhuriyeti milli savunma sanayi gibi büyük projeleri başarırken, Doğu Akdeniz’de bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve mavi vatanda ve göklerde hava sahasında büyük milletimizin ulusal ve milli çıkarları bakımından birlikte geleceğe yürümenin bahtiyarlığı ve mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşun 104’üncü yıl dönümü kutlamaları, Maraş Kalesi’nde Türk Bayrağı’na İstiklal Madalyası’nın takılmasıyla başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KKTC Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşların katılımıyla gerçekleşen törenler, Trabzon Bulvarı’nda devam etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın törene katılanların bayramını kutlamasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 6  Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle kentin kurtuluşunu hüzünle andıklarını belirtti. Güngör, “Ancak ne depremde kaybettiklerimizi ne de emperyalistlere karşı büyük bir direniş göstererek kazandığımız Kurtuluş Bayramımızı unutmayacağız. 104 yıl önce ecdadımızın ‘Korkma’ diye başlattığı mücadelemiz, bugün nice zorluğu aşarak devam edecek. Bugün burada yıl dönümünü birlikte andığımız kurtuluş mücadelemizi, nasıl ki 104 yıl önce, tek bir fert istisnası bile olmaksızın, hep birlikte başarıya ulaştırdıysak, hiç şüphesiz geçtiğimiz yıl yaşadığımız asrın felaketinin yaralarını da tek bir ferdini bile istisna etmeksizin topyekün Kahramanmaraş olarak hep birlikte saracak ve geride bırakacağız” diye konuştu.