CUMHURİYET’ in ERDEMİNE VARMAK, VAN’ a SAHİP ÇIKMAKTIR!

0
117

CHP İlçe Başkanı İrfan Arıoğlu ve beraberindekiler gazetemizi ziyaret ettiler.
CHP İlçe Başkanı Mehmet Arıoğlu gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi;
Acımız tarifsizdir, büyüktür.
Fakat Van depremini gerekçe göstererek Cumhuriyet törenlerini iptal etmek doğru değildir. Çünkü Cumhuriyet “kimsesizlerin kimsesi olmak” demektir.
Cumhuriyet’i törenlerle kutlamak, acımızı unutmak değildir.
1924 yılında Cumhuriyetimizin 1. Yılında Erzurum Pasinler’de ki deprem bölgesine giden, gördüğü manzara karşısında yere çöken Yüce Atatürk’e  “Esef etmeyiniz Paşam. Hükümet-i Cumhuriyetimiz var olsun. Biz bu köyleri yaparız” diyen vatandaşımız gibi elbette bizde bugün Van’ lı insanlarımızın yanında yer alacağız, onların yarasına merhem olmaya çalışacağız ve gerekirse Van’ı yeni baştan yaratacağız.
Ama Cumhuriyet’imizin kuruluşunu da büyük bir gururla kutlayacağız.
Bu topraklarda hür bir şekilde onurluca yaşamanın bir ifadesi, çelik gibi bir duruşu vardır.
Cumhuriyet’in ifadesinde, bu ülkede yaşayan herkesin, kıvançta ve tasada birlik ve beraberlik yemini vardır.
Cumhuriyet’in ifadesinde, tıpkı Van’ da görevi başında şehit düşmüş 63 öğretmenimiz gibi, binlerce şehidimizin kanı vardır.
Cumhuriyet’in ifadesinde, kendisi açken bir dilim ekmeğini, kendisi açıktayken sırtındaki hırkasını Mehmetçiğe gönderen,  büyük bir ulusal inanış vardır. Bu ulusal inanış, bugün de kendisini Van’ da ki insanlara yardımda göstermektedir
Bize, bugün yaşadığımız acıları, ızdırapları ve felaketleri göğüsleme gücü veren, Van’da bu büyük milleti zor gününde kucaklaştıran, bu Cumhuriyet’tir.
Cumhuriyet’in ifadesinde Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, gidip de dönmeyen atalarımızın ruhu vardır, kanı vardır, milletimizin gözyaşı vardır.
29 Ekim tarihi, Dünya coğrafyasında emperyalizme karşı verilen mücadelenin sonucu kurulan; laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan ediliş günü olarak dünya tarihinde yerini almıştır.
Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti ve Devleti emperyalizmin kanlı oyunlarına rağmen emek ve gözyaşıyla cumhur tarafından kurulmuştur.
Cumhuriyet Bayramları, ulus olma bilincinin her nesil tarafından tekrarlanışı ve birlik olabilmenin hazzıdır.
Cumhur’umuzun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz