ÇUKUROVA’DA BİR İLK; AĞUSTOS AYINDA MISIR HASADI

0
239


Kadirli’de Çukurova’da bir ilk gerçekleştirildi, mısırın 30 gün önce hasadı yapıldı.
Normal mısırlardan 30 gün önce hasadı yapılan mısırda verim kaybının olmadığını söyleyen Bölgenin En büyük çiftçilerinden Tekeli Köyü Muhtarı Mehmet Uçaroğlu yaptığı açıklamada olgunlaşan mısıra kurutma zehri sıkarak 30 gün önce hasat yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu;
“14 Şubat tarihinde ekimi yapılan mısır havanın el verişsiz olması nedeniyle 25 gün geç topraktan çıktı. Topraktan çıktıktan 120 gün sonra hasadı yapılan mısıra, olgunlaştıktan sonra kurutma zehri sıktık. Normalde 1 ay sonra hasadı yapılması gereken mısırın hasadını 30 gün önce yaptık. Herhangi bir verim kaybı olmamıştır. 16 rutubette biçtiğimiz mısırdan dönüme 1300 kg ürün elde ettik”
Uçaroğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti;
650 dönüm mısır ektim. 20 dönüm arazimi deneme amaçlı olarak erken hasada ayırdım. Deneme amaçlı yaptığım bu uygulama sayesinde 30 gün erken hasat yaptım. 30 günlük erken hasattan ürün kaybetmediğim gibi güzel bir fiyata tarlada 73 kuruşa Nergiz tarıma sattım. Diğer mısırların biçilmesine yaklaşık 1 ay var. Bu bir ay içerisinde benim tarlam sürülerek dinlenecek. Diğer bir ürünü ekene kadar tarlamı nadasa bırakmış olacağım” şeklinde konuştu.
Konuyla ilgili olarak İlçe Tarım Müdürü F.Rüştü Özeser ise çiftçimiz deneme amaçlı 20 dönüm arazide kurutma zehri sıkarak erken ürün elde ettiğini söyleyerek şunları söyledi;
“Tekeli köyünde Mehmet Uçaroğlu isimli çiftçimiz 20 dönüm arazisinde uyguladığı yöntemle bir ay önce hasat yaptı. Verim kaybı yaşamayan çiftçimiz uygulamada başarılı olduğu görülmektedir” diyerek çiftçimiz 1 aylık önce ekim yapmanın sonrası diğer ürün ekim dönemine kadar tarlasını nadasa da bırakmış oluyor” dedi.