Cennet Vadisi keşfedilmeyi bekliyor

0
224

Osmaniye’nin Sumbas ilçesindeki Cennet Vadisi yeşilin ve mavinin tadını çıkarmak isteyen doğa tutkunları için görülmeye değer manzaralar sergiliyor.
Osmaniye’nin Sumbas ve Adana’nın Kozan ilçesi sınırlarını belirleyen ve Sumbas’a adını veren Cennet Vadisi, doğal güzellikleri ile görenleri hayran bırakıyor.
Yeşilin her tonunu görmek mümkün olan vadi, bugünlerde görülmeye değer Sonbahar manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Narenciye bahçeleri ile iç içe olan, koyu yeşil yaz renginden nöbeti devralan sonbaharın yer yer sarı ve Sumbas Çayı’nın mavi tonları, adeta görenlere renk cümbüşü yaşatıyor.
Narenciye bahçelerinde yeşil yapraklar arasında sararan portakal, limon ve mandalinaların seyri de, yöreyi gezmeye gelenler için bu renk cümbüşünde farklı bir desen oluşturuyor. Her türlü bitki örtüsüne sahip olan ve yörede ”Cennet Vadisi” olarak anılan vadi, doğa tutkunlarının keşfini bekliyor.
Sumbas’ın Akçataş köyünün batısında bir kilometrelik yol kat edilerek ulaşılan vadideki Sumbas Çayı, buz gibi suyu, kuğuları, karabatakları, kendi tabi ortamındaki balıkları ve doğal atmosferi ile adından ”Anadolu’nun gerçek cennetlerinden biri” olarak anılıyor.
Şehrin kalabalık ve gürültüsünden kurtulup sessiz bir ortamda stres atarak huzur dolu zaman geçirmek isteyenler için eşine az rastlanılır bir ortam sunan vadinin, yöre turizmine önemli katkı sağlamaya aday gösteriliyor.
Vadide doğal güzellikler arasında yer alan alabalık üretme çiftlikleri ise doğal göl üzerinde yetişen ve kayıkla toplanan su teresinden yapılmış nar ekşili salatalarla ziyaretçilerin kendilerine ziyafet çekebilecekleri olanaklar sunuyor.     Menderes Özat