BUNUDA YAPTIK!…

0
180

Kadirli’de  Yoğunoluk Köyü eski muhtarı Mehmet Topçu geçtiğimiz yıl kaybettiği eşi hayırına güneş enerji sistemi ile çalışan merkezi ezan sistemi kurdurdu.
Köyün dağlık kısmının arkasında kalan bölgedeki evlerin merkezi sistemden ezan alamamaları sebebiyle iftarı bile saatlerine bakarak açtıklarını ifade eden hayır sever eski muhtar Mehmet Topçu; ‘’ bu bölgede ezan sesini duyurmak için bir çok yerle görüştüm ama çözüm bulamadık çünkü elektriğin olduğu yerde merkezi ezan çekmiyor. Merkezi sistemin çektiği yerde ise elektirik yok.  Elektronik firmasının hazırladığı bir proje ile şimdi tüm köy iftarını, ezan sesini dinleyerek açıyor ‘’dedi
Projeyi hazırlayan firma adına konuşan  Tekniker Akif Kaan Kaya; üç bölümden oluşan bir elektronik proje hazırladıklarını söyleyerek:’’ Bölgeye hakim bir tepe üzerine güneş panelimizi yerleştirerek şarz sistemi vasıtasıyla akülerimizden gerekli elektriği elde ettik. Elde edilen elektrikle hem merkezi sistemin besleme gerilimini, hem de anfilimilikatör için gerekli elektriği karşıladık. Sistem bir aydır deneme halindeydi. Ramazan ayı ile birlikte devreye aldık. Şimdi hem köylüler hem de Mehmet amca ezanla oruç açtıkları için çok mutlular’’ dedi.