BÖLGE TURİZMİNE HAYAT VEREN KARATEPE KİLİMİ

0
204

Kadirli’ye bağlı Karatepe Köyünde 150 yıllık motiflere yeniden hayat verilerek üretilen ve bölge turizmine büyük katısı bulunan el emeği göz nuru Karatepe Kilimleri bölge turizmine büyük katkı sağlıyor.
Karatepe köyünde yaklaşık 40 yıldan bu yana hizmet veren Karatepe Kilimleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Cafri, her yıl kooperatif aracılığıyla ürettikleri kilimlerin 150 yıl önceki benzerlerinden hiçbir farkının olmadığını, aslını koruyarak bir kültürü yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, yol konusunda destek beklediklerini söyledi.
Cafri, ünü dünyaya yayılan Karetepe Kilimlerinin yüzlerce yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi gördüğünü hatırlatarak, son yıllarda yolun bozuk olmasından dolayı turist sayısında azalma meydana geldiği ifade etti.
Yetkililerden bu konuda destek beklediklerini anlatarak yılda 200 tezgahta 4 ile 6 bin metre kare kilim dokunduğuna dikkat çeken Cafri, şunları kaydetti:
“Biz kooperatifimiz aracılığıyla işsizlere ekmek kapısı açarken, bir geleneğin, kültürün de unutulmasını engellemiş oluyoruz. Karatepe Kilimleri, yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Fakat, kilim kooperatifine giden yolun bozuk ve dar olması nedeniyle bu yıl düzenlenmesi planlanan 40 tur otobüsünden 23 tanesi geldi. Diğerleri yolun bozuk ve dar olduğunu gerekçe göstererek turlarını iptal etti.
200 tezgahta 200 kişi çalışmaktadır. Bu da 200 ailenin Karatepe kilimi dokuyarak evine ekmek götürmesi veya genç kızlarımızın çeyiz hazırlığında ailesine yük olmaması demektir. Kadirli ve Osmaniye’ye ekonomik olarak ta katkısı bulunan Karatepe kilimlerine sahip çıkalım. Köy yolunun yapılması ve tanıtımının iyi yapılması halinde hem ülkemiz hem de yöremiz ekonomisi bundan olumlu etkilenecektir. Karatepe kilimleri, yüzde 100 yün ve doğal kök boyası ile dokunması nedeniyle Türkiye`de üretilen diğer kilimlerden farklıdır. Yüzyıllar önce Yörük, Türkmen ve Avşar obalarında yaşayanların dokuduğu kilimlerin boyası, motifi ve özelliğinin tamamı Karatepe kilimlerinde mevcuttur.”