BİRİNCİ ÜRÜN MISIRDA BOLLUK VE BEREKET

0
219

Sumbas’aa birinci ürün olarak ekilen mısır hasadına başlandığı bildirildi.
Ziraat Odası Başkanı Aziz Durmuş, yaptığı açıklamada, birinci ürün mısır eken çiftçilerin, mısır hasadına başladığını ve verimin yüksek olduğunu söyledi.
Durmuş, birinci üründe çiftçilerin dekar başına yaklaşık bin 200 kilogram ile bin 400 kilogram arasında ürün aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Verimin yüksekliği çiftçimizin yüzünü güldürdü. Ürün fiyatları da çiftçimizin beklentisine cevap verirse, çiftçimizin yüzü gülecek, morali yerine gelecektir. Geçen yıl birinci ekim mısır hasadında çiftçilerimiz iyi verim elde etti. İkinci ekimde ise hayal kırıklığı yaşadı. Bu yıl ise birinci ekim mısır hasadında şu ana kadar çiftçilerimiz geçen yılki birinci ekimdeki verimi elde etti. Birinci üründen elde edilen verimin ikinci üründen de elde edilmesini ve çiftçilerimizin yüzünün gülmesini temenni ediyoruz”dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri de vatandaşları uyararak, verimli ve bereketli bir hasadın ardından vatandaşların doğal çevreyi korumak ve geleceklerini düşünerek, anız yakmamalarını ve hasat edilen mısır saplarının doğal gübre olarak toprağa daha faydalı olacağını düşünerek hareket etmelerini istedi.     Menderes ÖZAT