Belediyeden Okul Kantinlerine sıkı denetim

0
123

Kozan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçede bulunan okul kantinlerinin denetledi.
Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın, 2011/41 sayılı genelgesine istinaden okul kantinlerinin denetimi ve uygulanacak hijyenik kuralları çerçevesinde okul kantinlerini denetleyen Kozan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kantinlerde kolalı gazlı içecekler ile patates kızartması cips ve yağ içeren yiyecekler ile besleyici değeri olmayan, enerji yoğunluğu, yüksek besin değeri olan gıda ürünlerinin satılıp satılmadığını kontrol edip, kurallara uymayan kantin yetkililerine uyarıda bulunup, bazı gıda ürünlerine ise el koydu.
Gıda maddelerinin ve içeceklerin son kullanma tarihlerini de denetleyen Zabıta ekipleri, tost vb. yiyeceklerin steril ortamda yapılıp yapılmadığını ve kullanılan malzemeleri inceledi. Kantin çalışanlarının portör muayene kartlarını da kontrol eden Zabıta ekipleri kantin işleticilerini temizlik, hijyen ve sağlıklı ürün satmaları konusunda uyardı.
Yapılan denetimlerle ilgili açıklama yapan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan,  “Geleceğimiz olan çocuklarımın yetiştiği irfan yuvalarında, çocuklarımızın daha sağlıklı beslenebilmeleri için zabıta ekiplerimiz ilçede bulunan okul kantinlerini denetledi. Yapılan denetimlerde okullardaki kantinlerden kanun ve yönetmeliklere uygun olmayan kantin sahiplerine uyarılarda bulundular. Özellikle kantin sahiplerine hassasiyetlerden dolayı ve sağlıklı ürünlerin satışına dikkat eden kantin sahibi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca kantinlere yönelik olarak yapılan denetimlerimiz belli aralıklarla devam edecektir” dedi.
Kozan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından 10 okulda sağlıklı gıda satışı konusunda yapılan kontrollerde kantin sahiplerine uyarılarda bulunarak, sağlığa elverişli olmayan ürünlere imha edilmek üzere el konuldu.