BAŞKAN TARHAN’DAN BERAT KANDİLİ KUTLAMASI

0
168

Kadirli Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan, Müslüman aleminin en önemli gecelerinden olan Berat Kandili’ni kutlayarak, tüm Müslümanların bu gecede Allah’ın rahmetine ve affına nail olmasını diledi.
Tarhan, bugün idrak edilecek olan Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Berat, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allah’ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye Berat Gecesi denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan Şaban ayının 15. gecesidir. Bu gecenin 5 özelliği vardır. Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir. Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür. Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Dinimizde çok önemli yeri olan kandil gecelerinin saadetine varabilmek için ibadetimizi yerine getirmeliyiz. Tüm Müslümanların, Kadirlilerin Berat Kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temenni ederim”                         Efendi Erkayıran-Menderes Özat