14. ÇUKUROVA AŞIKLAR BAYRAMI VE AŞIK FEYMANİ ŞENLİKLERİ BAŞLADI

0
172

Osmaniye Folklor Araştırma Derneği tarafından organize edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kadirli Belediyesi tarafından desteklenen 14. Uluslar Arası Çukurova Aşıklar Bayramı ve 3. Aşık Feymani Şenlikleri Kadirli’de başladı.
Dr. Hüseyin Kabasakal Parkı Aşık Feymani Sanat Evi’nde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Aşık İmami tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ile devam etti.
Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürsoy, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Belediye Başkanı Ömer Tarhan’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı belirterek, belediyenin görevleri arasında sosyal ve kültürel etkinlikleri desteklemenin de bulunduğunu söyledi.
Gürsoy, Çukurova’da aşıklık sanatının gelişmesine imkanlar dahilinde her zaman destek vermeye hazır odlularını hatırlatarak, “Böylesine güzel bir kültürel etkinliğe herkesin sahip çıkması gerekir. Destek sadece maddi olarak değil manevi olarak ta yapılabilir. Ülkemizin değişik şehirlerinden ve Azerbaycan’dan değerli aşık ve halk ozanlarımıza bir ömür boyu sağlık ve mutluluk diliyoruz. Kadirli’ye hoş geldiniz.”dedi.
Osmaniye Folklor Araştırma Derneği Başkanı (OFAD) Abdullah Gizlice’nin yaptığı kısa konuşmanın ardından programa katılan Aşık Feymani (Osmaniye), Aşık İmami (Adana), Aşık Temel Turabi (Erzurum), Aşık Muhsin Yaralı (Aydın), Aşık Rasim Köroğlu (Eskişehir), Yağız Ozan (Konya), Aşık Sevil Hıdırova (Azerbaycan), Aşık Eyyubi (Adana), Aşık Erozan (Yozgat), Aşık Halime (Azerbaycan), Ozan Aşikar (Osmaniye) ve Aşık Devai’nin (Mersin) atışmaları ve türküleri izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.
Belediye Başkanı Ömer Tarhan tarafından aşık ve halk ozanlarına birer adet cumhuriyet altını hediye edilmesiyle sona eren programa Kaymakam Abdul Rauf Ulusoy, İlçe Emniyet Müdürü Bayram Kadir Tüylü, İlçe Müftüsü Orhan Öncü, İlçe Halk kütüphanesi müdürü Bilal Seyhan, Muhtarlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Kadirli Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Akdoğan, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, bazı mahalle muhtarları, vatandaşlar ve davetliler katıldı.  Menderes Özat-Efendi Erkayıran