MİLLETVEKİLİ KAYA’DAN ASKER KAÇAKLARINA BEDELLİ ASKERLİK MÜJDESİ

Ak Parti Osmaniye Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi İsmail Kaya, bedelli askerlik affına ilişkin, “Yoklama kaçağı, bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayanlar için 20 maddelik teklif hazır” dedi.

Ak Parti Osmaniye Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi İsmail Kaya yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten yararlanabilmesini de içeren kanun teklifini, Meclis Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.

Milli Savunma Komisyonu Üyesi İsmail Kaya, bedelli askerlik affına ilişkin, “Yoklama kaçağı, bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayanlar için 20 maddelik teklif hazır” dedi.

Ak Parti Osmaniye Milletvekili  Kaya, bedelli askerlik affı düzenlemesiyle ilgili 20 maddelik teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Milletvekili Kaya teklifin bugün Meclis’e sunulacağını söyledi.

KANUN TEKLİFİ 20 MADDEDEN OLUŞUYOR

Ak Parti Osmaniye Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi İsmail Kaya, 7 kanunda düzenleme, değişiklik öngören ve 20 maddeden oluşan kanun teklifine ilişkin, ”Teklifimiz, bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya kaçaklarının da bedelli askerlikten yararlanmalarını düzenliyor” dedi.

İsmail Kaya  şöyle devam etti: ”550 bin kişiye askerlik affı içeren düzenlemeyi bugün Meclis’e sunacağız. Yoklama kaçağı ve bakayalar, bedelli askerlikten yararlanacak. Astsubayların 9. derece, birinci kademe yerine 9. derece 2. kademeden göreve başlamasına yönelik düzenleme astsubaylara yönelik müjdeyi içeriyor.

”GENELKURMAY BAŞKANI’NIN YAŞ HADDİNİ 72’YE ÇIKARIYORUZ”

Genelkurmay Başkanı’nın görev süresini yani haddini 67’den 72 yaşına çıkarıyoruz. Birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılabilmesi imkanı getiriliyor.

Harekat ve yurtdışı operasyon görevleri nedeniyle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş sınavlarına katılamayanlara ilave sınav hakkı verilmesine ilişkin düzenlemeyi de içeriyor. 7 kanunda düzenleme ve değişiklik öngörüyor. 20 maddeden oluşuyor.

Ücretle ilgili de yani bakaya, yoklama, yoklama kaçağı ile ilgili de durumu, dövizle askerlikten dolayı geri dönme hakkı verilenlerin ücretleriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı miktarları belirleyip kamuoyu ile paylaşacak.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) gelen ve bu süreçle ilgili daha önce akademide 75 yaşa çıkarmıştık. Benzer düzenlemenin MSB’de özellikle Genelkurmay Başkanı’na dönük düzenleme yapılması makul karşılandı.”

Milletvekili Kaya  ayrıca, “Öğrenci affını da önümüzdeki hafta sunacağız” bilgisini paylaştı.

Teklifle, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilmesi planlanıyor.

Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakaya geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenmesi öngörülüyor.

2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

Teklifin özü, askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı durumunda bulunan 550 bin kişiye bedelli askerlik yapma yolu açıyor.Zehra Balcılar

Gönderiyi paylaş