55 YILDIR SEVEREK YAPTIĞI BABA MESLEĞİNDE ÇALIŞACAK ÇIRAK ARIYOR

Kadirlide yaşayan 68 yaşındaki Bünyamin Tüfekçi, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı tenekecilik mesleğini 55 yıldır ara vermeden sürdürüyor.

Atatürk Caddesi Ziraat Bankası Şubesi civarında semaver, ızgara, mangal, kürek, soba, soba borusu, kuş suluğu, fırın tavası, su oluğu, huni ve gibi yüzlerce çeşit ürün yapan ve aynı zamanda da müşterilerinin yıpranan veya eskiyen ürünlerini tamir eden Tüfekçi, tenekeci, bakırcı ve kalaycı olmak üzere eskimeye yüz tutmuş birçok meslekte artık çırak yetişmediğini belirtti

Tüfekçi, yaptığı açıklamada, 13 yaşında çırak olarak başladığı baba mesleğini, teknolojik yeniliklere ve kolaylıklara rağmen yaşatmak için mücadele ettiğini söyledi.

Mesleğini severek yaptığını ve herkesin bir meslek sahibi olması gerektiğini anlatan Tüfekçi, “Okulu bitirdikten sonra babamın yanında başladım. Babamın yanında o zamanlara beraber çalıştığım 4 kişi iş sahibi oldu, dükkan açtı. Babam da bu mesleği devam ettirmemi isterdi. Ankara’ya gittiğinde rahatsızlanınca mesleği devam ettirmek bize kaldı. Biz de bu işi sevdiğimiz için yapmaya başladık. Eskiden işçi çoktu. Şimdi ise iş var işçi yok. Babası çocuğunu getirirdi, eti senin kemiği benim derdi. Mesleği öğrensin, karnı doysun, karnı doyurursan yeterli diyorlardı. Ama şimdi yok. Çalıştıracak kimse bulamıyoruz.” dedi.

Çırak olarak başladığı tenekecilik mesleğini severek yaptığına dikkat çeken Tüfekçi, sabahın ilk ışıklarıyla geldiği işyerinde huzur bulduğunu anlattı.

Tüfekçi, ailelerden okumakta zorlanan çocuklara sevdiği mesleğe yönlendirmelerini isteyerek, şunları kaydetti:

“ Ailelere tavsiyem çocuklarına sahip çıksınlar, ilgilensinler. Okumuyorsa en azından bir mesleği sevdirsinler, yönlendirsinler. Kuaförlük, berberlik, kaportacılık veya tornacılık mesleği gibi neyi seviyorsa onu yapsınlar. Allah’a şükür baba mesleği ile 2 çocuğumu okuttum, kendilerini kurtardılar. Ama herkesin çocuğu kurtulsun. Boş gezmesinler.”

 

Menderes Özat

Gönderiyi paylaş