BENZİN VE SU KULLANARAK ÜRETTİĞİ GAZLA YEMEK PİŞİRECEK

Andırın’da serbest çalışan Ömer Menendiz artan odun, kömür ve elektrik fiyatlarına alternatif bir yöntem geliştirerek benzin ve sudan gaz üretti.

Kullandığı sistemi internette gördüğü bir video sonrası uygulayan ve 1 Litre benzinle 10 saat boyunca aralıksız yandığını belirten Ömer Menendiz, bu sistem sayesinde az bir maliyetle, çayımı demliyor, yemeğimi pişiriyor odamı ısıtıyorum.

Benzin ve su kullanarak gaz üretmeye dayanan sistem için 2 adet kavanozun gerekli olduğunu belirten Menendiz, kavanozun birine benzin diğerine de su dolduruyor. İki kavanoz arasında hortumla bağlantıyı sağlayarak benzinin olduğu kavanoza kompresörle hava veriyor. Çıkan gazı da su dolu kavanoza aktarıyor. Su ile birleşen gazın çıkışına da tüp başlığı takarak sistemi yaklaşık 15 liraya mal ediyor.

Menendiz yaptığı sistemi “Benzine hava veriyoruz. Bu da benzini kaynatıyor. Böylece kavanozun içinde gaz oluşuyor. Bu gaz da hortumla içinde su olan kavanoza geliyor. Suyun içinde kaynamasıyla birlikte gazı tekrar hortum aracılığı ile dışarıya veriyor. Sistemimizin çıkış noktasında ise tüp başlığı bulunuyor. Benzine verdiğimiz havanın miktarı ile de gazın oranını arttırıp ya da azaltmak da elimizde” şeklinde özetlerken yeni hedefinin elektrikli kompresörü devreden çıkarıp sadece basınçlı (pompa sistemi) hava ile sistemi geliştirmek olduğunu söyledi. Diğer bir hedefinin ise 400 ile 600 metre kare alanı az bir (odun kömür) yakıtla ısıtacak piyasada Rus sobası olarak bilinen sobayı yapmak.

Gönderiyi paylaş