KADİRLİ’DE “GİYSİ, TEKSTİL VE OYUNCAK KUMBARASI” PROJESİNE YOĞUN İLGİ

Kadirli Belediyesi tarafından oyuncak, ikinci el kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri kazanımı için “giysi, tekstil ve oyuncak kumbarası” projesi hayata geçirildi.
Temizlik işleri müdürlüğü ekiplerince, kullanılmış tekstil ve oyuncak gibi malzemelerin toplanarak geri dönüşümde değerlendirilmesi için ilçe genelinde 100 adet geri dönüşüm kumbarası yerleştirildi.
Daha önce kullanılmış ya da kullanıma uygun olmayan (çorap, elbise, pantolon, kemer, kazak, şapka, örtü, havlu, çanta, ayakkabı, terlik, oyuncak vb.) tekstil ürünleri kumbaralara atılarak ekonomiye katkı sağlayacak.
Belediye Başkanı Ömer Tarhan, yaptığı açıklamada, geri dönüşüm kumbaralarında toplanan giysi, oyuncak ve diğer ürünlerin geri dönüşümle değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacağını söyledi.
Malzemelerden kullanılabilir olanların belediye aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını belirten Tarhan, “Tekstil ürünlerinin kazandırılması ve geri dönüşüme gönderilmesi anlamında Kadirlimizin çeşitli yerlerinde tekstil ürünlerine giysi kumbaralarına kentimizin çeşitli yerlerine koyuyoruz. İnşallah bunları toplayarak geri dönüşüme kazandıracağız. Kullanılamayacaklar hammadde olarak geri dönüşüme gönderilecek. Proje, 4 yıl boyunca devam edecek. Sıfır atık anlamında da ekonomiye önemli katkısı olacağına inanıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.
Kadirli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Müge Bazılı ise “Bu atık tekstil kumbaralarımızın içerisine evlerimizde kullanılmayan tekstil ürünleri ve çocuklarımızın kullanmadığı atıl durumdaki oyuncaklarını atabiliriz. Yeni olmasına rağmen büyük bir ilgi gördü. Bu atık tekstil kumbaralarımızın amacı ülkemizde ve dünyamızdaki görülen iklim değişikliklerine bir nebze de olsa katkıda bulunmak. Tekrar dönüştürülebilenler inşaat ve beyaz eşya sektöründe ve diğer sektörlerde ekonomiye kazandırılmaktadır. Kullanılabilir olanlar da belediyemiz vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlardan Sergen Başdoğan da kullanmadığı giysilerin belediye ekiplerince değerlendirilmesinin kendisini mutlu edeceğini söyledi. Menderes Özat

Gönderiyi paylaş