EMEKLİ ÖĞRETMEN HAZIM YAKAR, 45 YILDIR DENİZ KABUKLARINI SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Kadirli’de yaşayan 77 yaşındaki 5 çocuk babası emekli öğretmen Hazım Yakar, deniz kabuklarına olan ilgisini sanata dönüştürüyor.
Küçük yaşlarda sanata ilgisi olan Yakar, yaklaşık 45 yıl önce öğretmenliğe başladığı Mersin’in Erdemli ilçesinde, deniz kenarında gördüğü kabukları ve bocukları değerlendirmeye karar verdi.
Yakar, zahmetine aldırmadan deniz kabuklarını ahşap ile sanata dönüştürerek, vazo, kalemlik, anahtarlık, kolye, şekerlik, süs eşyaları, hediyelik eşya, tablo ve ayna çerçevesi yaptı.
Bu güne kadar 10 bin civarında eser ortaya çıkaran Yakar, emekli olduktan sonra atölyeye çevirdiği evinin bir odasında çalışmalarını sürdürüyor.
Her yıl çeşitli sergiler düzenleyerek deniz kabuğundan yaptığı eserleri değerlendiren Yakar, bu sanatın yaşatılmasını istiyor.
Yakar, küçük yaşlardan beri estetik çalışmalara merakı olduğunu ve yaşamında bunları hayat geçirmenin mutluluğunu yaşadığını söylediYaptığı çalışmalarda ortaya çıkan eserlerin birbirine benzemediğini anlatan Yakar, “Küçük yaştan veri estetik eşyalara ilgim vardı. Güzel şeyler hoşuma giderdi. İmam hatip lisesinde albüm çalışmaları yapardım. 45 yıl önce öğretmenliğe başladığım Mersin’in Erdemli ilçesinde deniz kenarlarındaki kabukları ve boncukları değerlendirmek istedim. İnsanların görmeden üzerine basıp geçtiği kabukları ve boncukları ahşap ile buluşturarak birbirine benzemeyen süs ve ev eşyalarına dönüştürdüm.” dedi.
Boş zamanlarını atölyeye çevirdiği evinin bir odasında geçirdiğini belirten Yakar, ortaya çıkardığı eserleri özenle koruduğunu ifade etti.
Deniz kabuklarını ahşapla birleştirerek ortaya çıkardığı eserleri 50 ile 300 lira arasında satarak aile bütçesine de katkı sağladığını dile getiren Yakar, şöyle konuştu:
“Öğretmenlik yaptığı sürede ve emekli olduktan sonra deniz kenarına giderek bol miktarda deniz kabuğu topladım. Onları değerlendiriyorum. Yaptığı çalışmalar, ailemden ve çevremden yoğun ilgi gördü. Kadirli’de farklı şehirlerde sergiler açtım. Pandemi nedeniyle elimde eserler çoğaldı. Allah izin verse yine sergiler açmayı planlıyorum. Yaptıklarımın hiçbiri aynı değil. Hepsi birbirinden farklı. Bir eseri yapmak bazen bir günümü bazen de 1 haftamı alabiliyor.” Menderes Özat

Açıklama yok.

Gönderiyi paylaş