2023 AÇIK HAVA MÜZESİ TÖRENLE AÇILDI

Osmaniye Belediyesi tarafından yapılan 2023 Açık Hava Müzesi, Osmaniye’de Milli Mücadele Zaferinin 100. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında, törenle açıldı. Belediye Binası karşısında yer alan Müzenin açılış törenine Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Selamettin Beşbaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcıları Dr. Ömer Faruk Günay ve Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Osmaniye Belediye Mehter Takımının gösterisi ile başlayan törenin devamında saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu.
Törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Kadir Kara, “Kahramanlar vurulunca değil unutulunca ölür sözü, Türkiye’nin dört bir yanında da anlamlı bir söz elbette ama bu sözün en kıymetli olduğu yer, Türkiye’nin terörle mücadelede en fazla şehit verdiği yer olan Osmaniye’dir. Osmaniye sadece kendi kahramanlarını değil Türkiye’nin kahramanlarını da unutmayan bir şehirdir. Bugün açılışını yaptığımız Osmaniye 2023 Açık Hava Müzesi bizim için emek vermekten gurur duyduğumuz bir proje oldu. Tören alanında bayrağımıza doğru yürüyen ve bayrağımızla bütünleşen şehitlerimiz, dualarla açılan gazi meclis ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün meclis’in ilk günü yaptığı konuşmada dile getirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutan bir fener konumunda. Eserimizde yer alan dioralamaları gezerken Rahime Onbaşı’nın kahramanlığını hatırlayacağız, Türk Bayrağı altında Kore’de şehit düşen 4 Osmaniyeli ve Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olan ve 1968’den itibaren Osmaniye’de görev yapmış olan Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu da aklımıza gelecek, şehitlerimizle gururlanacağız.”diye konuştu.
Daha sonra konuşan Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Müzenin adının çok anlamlı olduğunu belirterek tarihimizi, kültürümüzü yaşatacak olan 2023 Açık Hava Müzesi’nin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diledi. Durmuşoğlu, sözlerinin sonunda şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize rahmet, hayatta olan gazilerimize uzun ömür dileyerek, Osmaniye’nin Milli Mücadele Zaferinin 100. Yılını kutladı.
Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü ise yaptığı konuşmada, Osmaniye’de Milli Mücadele Zaferinin 100. Yılını kutlayarak, “Bu çok anlamlı bir bayramdır bizim için. Osmaniye işgal edildiğinde Osmaniye’nin yiğit insanları direnmişlerdir. Şehitler vermişler Osmaniye’yi teslim etmemişlerdir. Biz de onların torunları olarak, bize emanet ettikleri bu Cumhuriyeti koruyacağız.”dedi. Ünlü, 2023 Açık Hava Müzesi’nin ilimize hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.
Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ise “Bugün Osmaniye’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü. Bu vesile ile bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Tüm gazilerimize sağlık ve sıhhat dileyerek onları da minnetle anıyoruz.”dedi. İsmail Kaya, “Osmaniye Belediyemiz tarafından yapılan 2023 Açık Hava Müzesinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”diyerek sözlerini bitirdi.
Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Bugün, Osmaniye’de bayrak ve vatan sevgisinin coştuğu, vatanseverliğin zirve yaptığı Yiğit Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutlamanın heyecanı içindeyiz. 2023 Açık Hava Müzesi, Şehitler Diyarı Osmaniye’mize yakışan bir müze oldu. Müzemizin Osmaniye’mize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Milletvekillerimize bütün projelerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah birlik ve beraberlik içinde Osmaniye’mize hizmet etmenin onurunu heyecanı yaşamaya devam edeceğiz.”dedi.
Açılış konuşmalarının ardından açılışı Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından yapıldı.

Gönderiyi paylaş