5. OSMANİYE KİTAP FUARI AÇILDI

Bu yıl 5.’si düzenlenen ve 22-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan Osmaniye Kitap Fuarı açıldı. Masal Park bitişiğinde yer alan Osmaniye Fuar Alanında açılan Kitap Fuarının açılışına Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Ali Gizlice, Fuarın Onur Konuğu İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Yazar Selma Argon Ersoy, Osmaniyeli Şairimiz Bestami Yazgan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreninin ilk konuşmasını Belediye Başkanı Kadir Kara yaptı. Başkan Kara, Fuarın açılışına katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, “Kitap Fuarımızın bu yıl beşincisini düzenliyoruz. İçinde bulunduğumuz çağda çocuklarımızın daha fazla sosyalleşmeye, birbirleri ile olan münasebetlerini artırmaya, bunu yaparken de çok daha fazla okumaya ihtiyaçları olduğuna inanıyoruz. Kitap Fuarı bu amaçla yapılıyor. İstiyoruz ki çocuklarımız burada hem sosyalleşsinler hem de bilgi dağarcıklarını geliştirsinler.”dedi. Başkan Kara açılışa katılan herkese teşekkür ederek, Fuarın ilimize hayırlı olmasını diledi.
Açılış konuşmasının ardından Türk Çocuk Edebiyatı Yazarı, Osmaniyeli Şair Bestami Yazgan’a yaşam boyu onur plaketi Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından verildi. Şair Bestami Yazgan yaptığı konuşmada, Kitap Fuarının düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek, “Biz, Osmaniye’ye vefalıyız. Osmaniye’mizin de bize gösterdiği vefa için Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.
Açılışta konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Osmaniye Kitap Fuarının düzenlenmesinde emeği olan başta Belediye Başkanımız ve ekibini yürekten kutluyorum. Dünyayı doğru okuyabilmek ve doğru anlayabilmek için, doğru kararlar verebilmek için, çocuklarımızın geleceğe daha sağlıklı, sağlam ve güvenle bakacak şekilde yetişmesi için hepimizin, yediden yetmişe kitap okumamız gerekiyor. Osmaniye Kitap Fuarı daha fazla okumamıza, ilimizin kültürünün gelişmesine aynı zamanda çok önemli yazar ve şairlerin burada Osmaniyeli hemşehrilerimizle tanışmasına fırsat verecek bir projedir. Şair ve yazarlarımızın, hemşehrilerimizin kültürünün gelişmesinde, okuma alışkanlığı kazanılmasında, özellikle çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazanmasında çok büyük katkısı olacaktır. Osmaniyeli hemşehrilerimizin Fuarı ziyaret etmeleri, Fuara katılan çok kıymetli şair ve yazarlarımızla mutlaka tanışmaları çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Şehitler Diyarı Güzel Osmaniye’mize ne yapsak çok yakışıyor. Fuarımız hayırlı uğurlu olsun.”dedi. Vali Yılmaz, Fuara katılan tüm şair ve yazarlara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.
Vali Dr. Erdinç Yılmaz, konuşmasının ardından Fuarın Onur Konuğu İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Yazar Selma Argon Ersoy’a plaketini verdi.
Fuarın Onur Konuğu İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Yazar Selma Argon Ersoy ise yaptığı konuşmada, “Dedem sayesinde Türkiye çapında, Türklerin yaşadığı her yerde yurtdışında da, çok büyük bir ailem var. Her gittiğim yerde aileme her gün her yaştan insanlar katılıyor. Ne mutlu bana ki çok büyük bir aileye sahibim. Teşekkür ediyorum hepinize.”dedi. Yazar Selma Argon Ersoy sözlerinin devamında Dedesi Mehmet Akif Ersoy’u anlattı. Selma Argon Ersoy, Kitap Fuarının hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.
Açılış konuşmalarının ardından Fuarın açılışı Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Kadir Kara, protokol mensupları ve Fuarın Onur Konuğu İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Yazar Selma Argon Ersoy ve öğrenciler tarafından yapıldı. Açılışın ardından Vali Yılmaz ve protokol mensupları stantları ziyaret ettiler.
Teması “Çocuk ve Kitap” olan Fuarda imza günleri ve söyleşiler düzenleneceği, 10 günlük fuar kapsamında farklı günlerde yazarların okuyucuları ile yayınevlerinin stantlarında bir araya gelerek, kitaplarını imzalayacakları bildirildi. Fuarda ayrıca Osmaniye’nin değeri olan yerel yazarlar da Belediye tarafından kurulan stantlarda okuyucularla buluşacaklar.

Gönderiyi paylaş