OSMANİYE MİLLETVEKİLİ İSMAİL KAYA’DAN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya “Türkçemiz ilgili kurumlar çerçevesinde , gelişen teknoloji, yaşam koşulları sebebiyle  dönüşümlerden kaynaklanan olumsuzluklar ve yabancılaşma ile mücadele etmektedir.

Özümüze uygun düşünme , hareket etme gelişen teknoloji takip etme, bilimsel çalışmaları artırma, kültür, sanat ve edebiyat alanlarımızda  seçkin eserler üretme, sanatçılarımızı yetiştirme anlamındaki çalışmaların  önem taşıdığına inanmaktayım. İfadelerinde bulunda.

Kaya açıklamasında ”Türkçemiz, Tüm dünyada en kadim, saygı duyulan, en yaygın konuşulan ve en zengin dillerinden biri tanesidir. Bizi Biz yapan, manevi değerlerimizin başında dilimize vermiş olduğumuz önem  gelmektedir.

Bir ulusun geleceğini, hayata bakış açısını , manevi değer ve zenginliklerini, o ulusun dillerinin mahiyeti belirler. Bilgilerin ve maneviyatın nesilden nesile aktarılmasını yine diller sağlar. Bu sebep ile Bir millet diline sahip çıktığı , koruduğu , önem verdiği taktirlerde  kökleri sağlam bir şekilde toprağa tutunur.

“Türkçemiz ,  çok geniş bir coğrafyaya yayılmış ve ortak bir maziye sahip olduğumuz  diğer milletler ile güçlü bağlar kurmamıza sebeptir. Bize dünya üzerinde büyük bir aile olduğumuzu hatırlatır. Türkçemizi yaşatmak, korumak ve geliştirmek için tüm vatandaşlarımızın özen ve hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize, özümüzü, manevi değerlerimizi, Türkçemizin güzelliklerini ve zenginliklerini öğretmeli, günlük yaşantımızda konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Bu hususta eğitim kurumlarımız başta olmak üzere tüm kurumlarımıza ve milletimize  büyük sorumluluk düşmektedir.

Bu vesileyle, 26 Eylül tarihinde kutlanan Türk Dil Bayramı’nın, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Gönderiyi paylaş