BAŞKAN BÜLBÜL’DEN KYK YURDU TEPKİSİ

CHP Kadirli Gençlik Kolu Başkanı Burhan Bülbül, Ekim ayında açılacak olan, Eylül ayında KYK yurtlarında konaklayamayan öğrencilerden KYK yurt ücreti “240 ile 270 tl arası” ücret talep edilmesi tepki çekti.
Başkan BÜLBÜL: “Ekim ayında başlayacak olan üniversitelerin barınma ücreti Eylül ayında Yurtta bir gün bile kalmayacak olmalarına rağmen yatak ücreti adı altında öğrenci kardeşlerimizden isteniyor. Öğrenciyi müşteri gibi gören iktidar rejimi, geleceğimiz olan gençlerin yeni sezon öğretim hayatına başlamadan psikolojisini bozmaya devam ediyor, öğrencilerde mental yorgunluğa yol açıyor.. Zaten 4 yıllık üniversiteden mezun olan gencin kendi alanında iş bulma şansı yüzde 1 olurken, eğitimine dört elle sarılması gereken gençler, bir de garibanın, emekçinin, öğrencinin ceplerinden elini çekmeyen iktidarın zorbalığıyla mücadele etmek zorunda kalıyor..
Üniversitede bursu 10 güne yetmeyen arkadaşlarımın parasına göz diken ve göz göre göre, mantıksızca talep edilen bu paraya kim el sürerse boğazında düğümlensin.. Vebali sırtından inmesin.
Ülkenin gençleri 1 saat çalışıp 1 dolar kazanıyorken,
Şunu da unutmamak gerekir ki;
Ekim ayında açılacak olan okulların
Üniversite açılış tarihinden bir gün önce yurtları açmak yoğunluk azaltıcı değil, yoğunluk arttırıcı bir eylem olacaktır.
Birçok şehirden gelecek öğrenci bilet bulmakta zorlanabilecek.. Biletini daha önceden alan öğrenciler KYK Yurdu açık olmadığından mağdur duruma düşecek.. Üniversiteyi kazanan yeni üniversite öğrencileri, üniversite açılmadan yalnızca bir gün önce gidip şehri görebilecek. Şehir hakkında daha önceden gidip şehri tanıma imkanı olmayacak.
Bunlar yetmezmiş gibi KYK İletişim Merkezinden alınan bilgilere göre 2021-2022 eğitim yılında KYK yurt ücretleri 240 ile 270 tl arası olmuş yaklaşık %20 zam gelmiş durumda, bu yanlışlardan bir an önce dönülmeli, ücretsiz olması gereken eğitimin üzerinden kirli hesaplar yapılmamalı öğrencilerin cebinden kirli eller bir an önce çekilmelidir.
Akp hükümetinde ülkenin gençleri umurunda değil!!
Çünkü onların ‘oyuyla’ değil, askerin, polisin, bekçinin ve paramiliter güçlerin ‘zoruyla’ sürdürmek niyetinde iktidarını!
Geleceğini çaldığınız, ahını aldığınız bu memleketin pırıl pırıl gençleri, size sandıkta hesap soracak!
Gençlerimizin haklı davasında yanındayız.”
İfadelerini kullandı.

Gönderiyi paylaş