ŞOFÖRSÜZ TRAKTÖR KENDİ BAŞINA EKİM YAPIYOR…

Kadirlili çiftçiler akıllı traktörlere yönelerek hem maliyet girdilerinde tasarruf sağlıyor hem de hata payını ortadan kaldırarak verimlilik oranını arttırıyor.
Tarımın önemli merkezlerinden Kadirli ilçesinde sürücüsüz traktörler tarlalardaki tüm işleri devralmaya başladı.
Talimatların, koordinatların uydu frekansları ile verildiği traktöre, ekimden, çapalamaya tarladaki birçok işlem hatasız ve daha hızlı şekilde yapılıyor.
Traktörlerde uydu destekli dümenleme sisteminin, hassas tarım uygulamaları kapsamında geliştirilmesi ve maliyeti minimuma düşürüp, verimliliğin arttırılması amaçlanıyor.
Sürücüsüz son teknoloji traktörlerle verimlilik artarken, çiftçilerin de işi daha da kolaylaşıyor.
ÇİFTÇİLER UYDU VERİLERİNİ KULLANARAK GİRDİ MALİYETLERİNİ AZALTTI
Özellikle Mısır,Soya,Yerfıstığı,Ayçiçeği ve buğday gibi Hububat ekimlerinde gübre ve tohumların net düşmesinden dolayı maliyet açısından bir avantaj sağlıyor.
Ekim sıraları düzgün olduğundan hata olmuyor ve tarlada dönüm sayısı fazla çıkıyor.
Ayrıca eski sistemde tarlalar eğri, dar ve geniş olurken,çapa çekilmesi ve sürülmesi çok zorlanılıyordu. Şimdiki Lazerli sistemle gübreler tohumlar net düştüğü için ve sıralar fazla olduğu için verilerimler de artıyor. Yine sistem sayesinde tarla sürmede, ilaçlama, ekim, hasatta da ciddi avantaj sağlıyor.
Akıllı traktörler sayesinde çiftçiler mazot dahil yüzde 15 maliyet,yüzde 15 de verimden kar sağlanınca yüzde 30,lara varan bir ekonomik kazanç elde etmiş oluyorlar. Zehra BALCILAR

Gönderiyi paylaş