KÜMBET KÖYÜ’NDE 10 DEKAR ARAZiDE MAYER ÇEŞiDi LiMON BAHÇESi KURULUYOR

İlçemize bağlı Kümbet Köyü’nde A.Burak ORTAK tarafından 10 dekar arazide İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik desteği ile turunç üzerine aşılı mayer limon bahçesi kuruluyor.
Bahçe kurulacak tarlaya dane mısır hasadından sonra ilk iş olarak diskharrow ile sürüm yapıldığını söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fatin Rüştü Özeser “Arazide Tersine 1 m. ara ile 80 cm. derine inen tekli patlatma çekildi. Bu sayede yıllarca mısır ve buğday üretimi yapılan tarlada oluşan pulluk derinliğinde oluşan sert tabaka kırılmış oldu.
Sonraki aşamada fidanların dikileceği sırtlar oluşturuldu.
Sırta dikimin tercih edilmesindeki sebep; dona karşı koruyucu etkisi ve taban suyundan bitki köklerini korumasıdır. Yaklaşık yerden 70 cm. yükseklikte sırt oluşturuldu ve bu işlemden sonra sırtların üstünün düz zemin oluşturması tezek parçalarının ufalanması amacıyla freze çekildi. Bu işlemler sonunda fidanların dikimi hazır hale geldi. Bu safhalar sırasında köyümüz şartlarına uygun soğuğa daha dayanıklı mayer limon çeşidinde karar kılındı. Fidanlar Mersin ilinden temin edildi. İlk etapta 6 m. x 3 m. ara mesafe ile dikilecek bahçenin 1 dekarına 55 adet fidan yeterli oluyor. Toprak hazırlığı tamamlanan bahçenin etrafına tel çit çekilmesi ve daha sonra fidanların dikilmesi, sulama sisteminin kurulması planlanmaktadır” dedi.
Zehra Balcılar

Gönderiyi paylaş