KADİRLİ ALACAMİİ’YE YAPILAN ÇATI TEPKİ ÇEKİYOR

Kadirli’de Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerini bir arada yaşatan bir özelliğe sahip 1800 yıllık Tarihi Alacami’de devam eden Restorasyon çalışmalarında yapılan çelik çatı tepkilere neden oldu.
Alacami’nin ocak ayında tamamlanacak olan Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasına kısa bir süre kala tarihi camiye yapılan çelik çatı büyük tepkilere neden oldu.
Son çalışmaların hiçbir mimariye yakışmadığını söyleyen Araştırmacı Tarihçi Yazar ve Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya, bu görüntü karşısında üzüldüğünü söyledi.
Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerinin bu bölgedeki en büyük yapıtı olan Alacami’nin son mimari restorasyonda ne hale geldiğini ve içler acısı halini hep birlikte izliyoruz diyen Kaya şunları kaydetti;
“ Alacaminin ilk ihaleye verildiğinde ferforje çalışması yapıldığında drenaj boruları yerleştirilirken içerideki avlu içerisindeki taban mozaiklerinin bir çoğunu yok ettiler. Sadece içerideki mozaikler kaldı. Mozaiklerin yok edilmesine yanarken bir de bunun üzerine yapılan bazilika tipin üzerine yapılan bu yapı görüntüyü iyice bozdu. Yapılan çalışmanın hiçbir mimariye sığdıramıyoruz. Anıtlar Genel Kurulu bu projeyi uygularken Avrupa’daki prototip bazikalara bakarak örnek almalarını düşünüyordum. Bu durumda bile baktığımızda hiçbir yere koyamıyoruz. Hiçbir mimariye yerleştiremiyoruz. Ne Türk Mimarisine ne Bizans. Bir birine karmakarış bir hale getirilmiş. Yapılan çatı Çelik konsültasyon yapı Alacami’yi berbat bir hale getirmiş. Çok üzüntü içerisindeyiz” dedi.
Alacami’nin aslına uygun olarak restorasyonun yapılmamasına üzüldüğünü söyleyen Kaya, Tarihi Alacami’nin mimarisinin yapılan son çalışmayla aslından uzak bir görüntü ortaya çıkardığını ve Kadirli Halkının bu görüntüye tepkilerini sert bir şekilde gösterdiğini söyledi..

Gönderiyi paylaş