TURPUN ANAVATANINDA HASAT BAŞLADI

Türkiye’nin turp üretiminin büyük bölümünü karşılayan Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hasat başladı.
Tarlada işçiler tarafından tek tek elle toplanan turplar, sap kısmından ayrılarak römorklara yükleniyor. Daha sonra Savrun Çayı üzerinde kurulan havuzlara dökülen turplar, burada yıkanıp temizlendikten sonra poşetlere konularak hale götürülüyor.
Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, yaptığı açıklamada, Kadirli’nin Türkiye’nin turp üretiminin yüzde 70’ini karşıladığını söyledi.
Geçen sene hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi nedeniyle turp üreticisinin yüzünün güldüğünü hatırlatan İspir, “Her yıl 30 bin dekara ekimi yapılan ve ortalama 5 bin kişiye ekmek kapısı olan turpta hasadımıza başladık. Bu da çok önemli. Turp denince akla Kadirli gelir. Hava şartları nedeniyle buruk geçiyor. Zarar da etsek Türkiye’nin her yerine turp göndereceğiz. İnşallah havalar mevsim normallerinde seyreder, turp üreticisinin yüzü güler ve turp ekimi yine eskisi gibi canlanır. Tarımda iş istihdamı olmazsa işsizlik artar. İnşallah
Turp üreticisi Soner Topalhan da turp diyarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle buruk başladıklarını söyledi.
Havaların soğuması ve talebin artmasının yanı sıra rekolteden umutlu olduklarını anlatan Topalhan, “Turp diyarında hasat başladı. İlçe ekonomisine büyük katkısı olan turpumuz para eder. Burada 5 binin üzerine insan çalışıyor. Bunların ekmek teknesi. İnşallah iyi bir sezon geçiririz.” şeklinde konuştu. Menderes Özat

Gönderiyi paylaş