ARMUTTA REKOLTE ÇİFTÇİYİ ÜZDÜ

Kadirli’de armut üreticisi verimin düşük olması nedeniyle üzerken fiyattan dolayı yüzü güldü.
İlçeye bağlı Cığcık köyünde 12 dönüm tarlasına 3 bin armut eken Süleyman Gürsoy, geçen yıl güneş yanığı nedeniyle ağaçlarının büyük zarar gördüğünü ancak etkin mücadele ile ağaçları kurtardıklarını ancak verimin güneş yanığı nedeniyle düşük olduğunu söyledi.
Meyve yetiştiriciliğinin ayrı bir emek ve özveri istediğini söyleyen Gürsoy, şunları söyledi;
“ 12 Dönüm arazimize 6 yıl önce 3 bin ağaç ektik. Geçtiğimiz yıl güneş yanığı nedeniyle zor bir süreç geçirdik. Ancak çok şükür bu sene ağaçlarımız kendini toparladı ancak meyve olarak rekolteye dönüşmedi. Hal böyle olunca 6 ton ürün almamız gerekirken 2 ton meyve aldık. Aroma bakımından armudumuz kabul görüyor ve meyveleri satma sıkıntısı yaşamıyoruz” dedi

MEYVECİLİK ZOR İŞ
Mısır, Buğday ve Ayçiçeği yerine meyveciliğe döndüklerini söyleyen Gürsoy, tahıl ürünlerinin artık çiftçiyi memnun etmediğini bu yüzden, yöremizde yetişebilen, Zeytin, Armut, Hurma, İncir gibi meyve bahçeleri oluşturduklarını söyledi.
Armudun tadı nedeniyle bu yıl bahçede satıldığını söyleyen Gürsoy “ Bahçemiz herkese açık. Armut almak isteyen müşterilerimiz Bahçemize gelip hem tadına bakıyor hem de ihtiyacı olan armudu kendisi toplayıp alıyor. Taleplere yetişmeye çalıştık. Çok şükür armut 2 günde bitti” dedi.

Gönderiyi paylaş