ARICILAR GÖÇE HAZIRLANIYOR

Her yıl nisan ayında göç hazırlıklarına başlayan ve mayıs ayından itibaren başka bölgelere göç eden Çukurovalı arıcılar, hazırlıklarını hızlandırdı.

Mayıs ayının ortasında yayla yolcuğuna çıkmayı planlayan arıcılar, bir yandan kovanlarını ve çerçevelerini tamir ediyor diğer yandan da yaylada arı bakımı için gerekli malzemeleri tedarik etmeye çalışıyor.

Kadirli’de arıcılık yapan vatandaşları ziyaret eden Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, yaptığı açıklamada, Toros ve Amanos dağlarının eteklerinde arıcılık yapan üreticilerin 3 aylık bakım çalışmasının ardından yaylalara bal almak için göç hazırlıklarına başladığını söyledi.

Dünya’da arıcılık üretiminde Çin’den sonra Türkiye’nin ikinci sırada yer aldığını ifade eden Gaffaroğlu, “Arıcılarımız, yoğun bir çalışma içerisine girdiler. İnşallah 1 ay sonra arılarını yaylalara bal almak için arılarını taşıyacaklar.” dedi.

Çukurova bölgesinde havaların yağışlı olması arıcıları memnun ettiğini ifade eden Gaffaroğlu, “Diğer yıllara oranla bu yıl üreticilerimiz havaların yağışlı gitmesi nedeniyle çok ümitliler. İnşallah hayırlı bir mevsim bekliyoruz.” diye konuştu.

Bakanlık yetkililerinden ve çiftçilerinden ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmasını isteyen Gaffaroğlu, “Bakanlığımızın zehirli ilaç kullanımını yasakladığını biliyoruz. Ancak bu yıl da arı ölümleri çok oldu. Arılarımızın ölümlerini engellenirse daha fazla verim alınır. Bu konuda tedbirli olunmasını gerekli denetimlerin yapılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Osmaniyeli arıcılardan Ali Gürlek nisan ayında başladıkları hazırlıkların bitmek üzere olduğunu belirterek, “Hazırlıklarımızın ardından bir ay içerisinde narenciye bölgelerine ve yaylalara gitmeyi planlıyoruz. Bahar bakımının ardından havaların da güzel gitmesi üzerine bol verim bekliyoruz. Bu sezonun bütün arıcılar adına bereketli geçmesini ümit ediyorum. İnşallah memleketimize hayırlı olur.” diye konuştu.

Kamil Aktuğ da 25 yıldır arıcılık ile uğraştığını ve her yıl çeşitli yaylalara göç ederek bal ürettiklerini ifade ederek, “Geçen yıl Doğu Anadolu Bölgesine gitmiştik. Bu yıl İç Anadolu bölgesine gitmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde göçümüz başlayacak. İnşallah 4-5 ay sonra evimize döneceğiz.” dedi.      Menderes Özat

Gönderiyi paylaş