“Yeşil Altın” Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürüyor

İlaç, gıda, kimya, boya ve kozmetik sektöründe kullanılan defne yaprağı, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde orman köylüsüne geçim kapısı oldu.
Türkiye, defne yaprağı üretim miktarı ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Kadirli ve Sumbas ilçesine bağlı 6 köyde hasadına başlanan defne yaprağı, her yıl yaklaşık 500 aileye 5 ay süreyle ekmek kapısı oluyor.
Dik yamaç ve kayalıklar arasında toplanan defne yaprağı, şelek yapılarak yüzlerce metre mesafeden insan sırtında ve atların yardımı ile traktörlerin ulaşacağı alana, oradan da toplama merkezlerine taşınıyor. Yapraklar, yaş olarak toplanıp firmalara satılıyor. Firmalar tarafından kurutulup ayıklandıktan sonra Avrupa ve ABD ülkelerine ihraç edilmek üzere İzmir’e gönderiliyor.
Yoğunoluk köyünde çalışmalarla ilgili bilgi alan Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, muhabirine, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün orman köylerini yerinde kalkındırma hedefi doğrultusunda hasadına başlanıldığını söyledi.
Dünya defne yaprağı ihtiyacının yüzde 95’inin Türkiye’den karşılandığını belirten Erol, “Odun dışı ürünlerden olan defne yaprağının Türkiye’de yıllık ortalama üretimi 30 bin tondur. Bölgemizde ise 2 bin 500 tonu Kadirli ile Sumbas ilçesinde yapılmaktadır.
Bölge müdürlüğümüze bağlı olarak Değirmendere, Koçlu, Tahta, Yeşilyayla, Yoğunoluk ve Kösepınarı köylerindeki 500 haneye ekmek kapısı olmaktadır.
Bu tür ürünler genellikle ihraç edilmektedir. Yıllık 2 bin ton civarında üretim yapılan defne yaprağı hasadından köylülere 2 Milyon Lira gelir sağlanıyor. Ülkemiz ekonomisine döviz olarak katkı sağlamaktadır. Orman köylümüze bu tür gelirlerin sağlanması konusunda yardımcı oluyoruz” diye konuştu.
Kadirli Orman İşletme Müdürü Zafer Kızıl, sorumluluk bölgelerinde 4 bin hektar defne sahası bulunduğunu belirterek, yöre halkı tarafından yeşil altın olarak değerlendirildiğini söyledi.
Defne üretiminin artırılması için üçe ayırdıkları bölgelerin her birine 3 yılda bir girildiğini ifade eden Kızıl, “‘Rehabilitasyonu yapılan defne sahaları, kırsal kesimde yaşayan orman köylülerine geçim kaynağı oldu. Köylüler, para kazandıkları bu sahalarını koruyup, sonsuz define gibi görüyor. Çünkü defnede kesilen dallar bir yıl sonra daha gür çıkıyor ve daha çok verim elde ediyorlar” ifadelerini kullandı.
Yoğunoluk Köyü Muhtarı Mustafa Özçatal ise defne hasadının orman köylüleri için geçim kapısı olduğunu dile getirerek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.
Yoğunoluk Köyü’nden Mehmet İspenoğlu, çok zor şartlarda da olsa başka gelirleri olmamasına rağmen defne yaprağının kendileri için iş kapısı olduğunu anlatarak, “Defne yaprağı köylümüze ekmek kapısı olmaktadır. Karadeniz Bölgesi çayı ile Yoğunoluk köyümüz de yeşil definesi olan defne yaprağı ile ün yapmıştır” şeklide konuştu.
Koçlu Köyü’nden Bayram Ali Kadıoğlu, defne yaprağının orman köylüsüne ekmek kapısı olduğunu ve her haneye günlük 120 ile 150 lira arasında gelir sağladığını kaydetti.

Gönderiyi paylaş