BU KÖYLÜLERİN SU ÇİLESİ NE ZAMAN BİTECEK!


Kadirli’ye bağlı İlbistanlı Köyünde, içme suyunda yapılan yanlış bir çalışma iddiasıyla 1 aydan bu yana suyun akmadığı bildirildi.
Köy Muhtarı Adnan Aki, yaptığı açıklamada, Kösepınarı ve İlbistanlı Köyü ile birlikte Sumbas’a bağlı Alibeyli Beldesinin su ihtiyacını karşılayan Evrenpınarı Gurup İçme Suyu’nda arıza olduğunu belirterek 1 aydan bu yana suyun akmadığını söyledi.
Aki, 2007 yılında başlayan ve 2011 yılında tamamlanan Evrenpınar İçme Suyu Projesinden Sumbas ile Akdam Köyüne su verilmesi amacıyla yapılan başka bir hat nedeniyle suyun akmadığını öne sürerek, şunları kaydetti:
“Su şebekesi olmasına rağmen su sıkıntısı çeken köylüler, kuyulardan katır, eşek, el arabası ve omuzlarında su taşıyor. Mevcut içme suyu hattı üzerine Sumbas ve köyleri için yetkili firma tarafından başka bir hattın döşenmesi suyun kesilmesine neden oluyor. İhtiyaçlarını karşılayamayan köylüler, çareyi köyün yakınında bulunan su kuyusundan veya Sindal Deresi’nden su taşımakta buluyorlar. Köydeki şebeke suyunu 5 bin nüfuslu bizim köy ile birlikte Kösepınarı Köyü ve Sumbas’ın Alibeyli Beldesi kullanıyor.
Taşıma su ile değirmen dönmez. Bir aydan bu yana çektiğimiz su sıkıntısı özellikle yaz aylarında had safhaya ulaşıyor. Köylülerimiz perişan durumdadır. 3 kilometrelik uzaklıktaki su kuyularından su taşıyanlar var. Bu çileden kurtulmamız için sonradan döşenen şebekenin yerinin değiştirilmesini ve suyumuzun biran önce akmasını istiyoruz.”
Köylülerden Dede Kuru (63), evde bir ayağı kesik olan hasta eşi ile birlikte yaşadığını belirterek, susuzluğun çok olduğunu ve bu konuda Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’tan bu sorunu çözmesini istedi.
Hergün eşek, katır veya el arabası ile evine su taşıyan Necati İspir (67) ise hem oruç tuttuğu hem de su taşıdığına dikkat çekerek, susuzluk kadar kötü bir olayın olmadığını ifade etti.                                             Efendi Erkayıran-Menderes Özat

Gönderiyi paylaş