HURMA ÜRETİCİLERİ ''YAPRAK LEKE HASTALIĞI'' KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

 
Sumbas ilçesinde hurma üreticileri ”yaprak leke hastalığı” hakkında bilgilendirildiler.
Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Gafarlı Köyünde hurma üreticileri ile bir toplantı yapılarak, hurmalarda görülen hastalık hakkında çiftçilere bilgiler verildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hurma üretimi bakımından bölgenin önemli yere sahip olduğu, köyde bin dekarın üzerinde alanda üretim yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, buradaki ürünlerin daha kaliteli olmasını sağlamak amacıyla, Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Ercan Canıhoş ve Dr. Serap Toker Demiray ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Özkale ve Ziraat Mühendisi Şeref Eğritaş’ın üreticilerin sorunlarını yerinde incelemek ve üreticileri bilgilendirmek üzere Gafarlı Köyünde toplantı yaptığı vurgulandı.
Bahçelerde yapılan incelemelerin ardından köy kahvesinde, hurmalarda görülen ”yaprak lekesi hastalığı” hakkında üreticilere bilgiler verildiği ve yetiştirilen hurmaların kalitesinin yükseltilmesi için alınması gereken tedbirlerin anlatıldığı bildirildi.
Toplantı sonunda, Adana Zirai Mücadele Enstitüsünde incelenmek üzere bahçelerden meyve ve yaprak numuneleri alındığı, tahlil sonucuna göre bahçelerde gerekli biyolojik ve ilaçlama işlemlerinin başlatılacağı kaydedildi.               MENDERES ÖZAT

Gönderiyi paylaş