BÖLÜCÜBAŞINA, MECLİS YOLUNU AÇMAK İSTİYORLAR

BBP Osmaniye Merkez İlçe Başkanı Mehmet Aslan bölücübaşına meclis yolunun açılmak istendiğini söyledi.
Aslan yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“ CHP ve BDP destekli bağımsızların çıkardığı yemin krizi ve yüce meclisi boykot kararı, milli iradeye saygısızlık ve demokrasi dışı arayışlara alet olmaktır.
CHP kriz siyaseti ile bölücü BDP’nin kuyruğuna takılmıştır. Bölünmüş ve parçalanmış bir hava veren meclisin Türkiye’ye bir faydası yoktur. Yüce milletimiz, kriz istemiyor, kaos istemiyor.
CHP’nin istediği anayasal düzenlemeler, bölücübaşı na, Kandilde ki, örgüt şeflerine yarar.BDP’nin istediği,terörist başı Öcalan’a meclis yolunun açılmasıdır. CHP, İmralı ve Kandil’in meşrulaştırılmasını isteyen bir siyasi pozisyon almıştır.
Şu da bir gerçek, seçim yasalarımız da, diğer birçok yasalar gibi anti-demokratiktir. Mevzuatımız demokrasiye uygun değil, meclis süratle yemin krizini ve yeni krizleri önleyecek demokratik yasalar çıkarmalı, halkın iradesine ipotek koymamalıdır.
BBP olarak yıllardır söylüyoruz ; Hukuk siyasallaşmamalı, yargı, askeri vesayetçi tavırları bırakmalı, bürokratik askeri vesayetten rol çalmamalı. Milli iradeyi tam anlamıyla yansıtan sivil ve demokratik bir anayasa mutlaka yapılmalıdır. Toplumsal uzlaşmayla, ortaya çıkan güçlü bir anayasa krizlere ve kaosa geçit vermez.
Diyarbakır’da toplanan demokrasi ve barış düşmanı provokatör BDP, görülüyor ki iç savaş tahrikçisi bölücü çizgisini yeni dönemde de devam ettirecek. BDP, ülkeyi çatışma ortamına sürükleyecek provokasyonlar peşinde.
Gelinen süreçten siyasal iktidar da sorumludur.AKP hükümeti, bir Amerikan planı olan, PKK açılımlarını uygulayarak, bölücülüğün hız kazanmasına zemin hazırlamıştır.
Tekrar bir kez daha ifade ediyorum; çözüm yeri sokaklar değil, meclis tir. Şiddetle bir yere varılamaz. Meclisi boykot çözüm değil, çözümsüzlüktür. Türkiye’nin meselelerinin  çözüm yeri, meclis dışı platformlar değil, doğrudan doğruya milli iradenin adresi olan yüce meclistir.
Meclisin meşruiyetini tartışmalı hale getirmek demokrasi dışı arayışlara hizmet eder. Demokrasi’nin kökleşmesi ve siyasetin normalleşmesi için herkese tarihi görevler düşüyor.
BBP olarak her zaman olduğu gibi, yapıcı ve yol gösterici tutumumuzu devam ettiriyoruz. Bütün kesimleri Türkiye’nin bu kritik ve ağır şartlarında ilkeli ve sağ duyulu davranmaya davet ediyoruz.
Mecliste bulunan partiler ülkeyi geren siyasetlerini bırakmalıdır. Ülkeye ,millete, demokrasiye hizmet eden, katkı sağlayan, birleştirici ve bütünleştirici siyasetler izlemelidir.
Çatışmacı ve kutuplaştırıcı çirkin siyasetlerin dünden bu güne ülkeye ve demokrasiye büyük zararlar verdiği ortadadır.”Gelinen bu noktada meclisin her zamankinden daha fazla uzlaşmaya ihtiyacı vardır dolayısıyla komşu ülkeler yangın yeriyken türkiyenin daha sağlam daha dik durur pozisyonda olması gerekmektedir.

Gönderiyi paylaş