Osmanlı’daki “kıraathane” (OKUMA EVİ) kültürünü okulda yaşatıyorlar

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, bir bölümünde tadilat yapılan okulda, Osmanlı’daki “kıraathane” (Okuma evi) kültürünü yaşatıyorlar.
İmam Hatip Ortaokuluna açılan kıraathaneye gelen öğrenci, öğretmen ve veliler, sıcak çay ikramı ile kitap okuyor, satranç, mangala, koridor ve yalak gibi oyunlarla keyifli zamanlar geçiriyor.
Okul Müdürü Halil İbrahim Tamer, Osmanlı zamanında aslına uygun olarak kullanılan kıraathanenin şimdiki zamanda uygulama alanının farklı olduğunu söyledi.
Öğretmen, veli ve öğrencilerle birlikte oluşturdukları kıraathaneyi öğrencilerin aktif olarak kullandığını ifade eden Tamer, “Kıraathane kelimesinin kökü Arapçadan gelmektedir. Türkçe anlamı okuma evi veya okuma mekanı olarak bilinir. Osmanlı ile günümüzdeki uygulamanın farklı olduğunu düşünerek okulumuzun bir bölümünde tadilat yaptık. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz aktif olarak kıraathaneyi kullanıyor. Sıcak çay ikramı ile kitap okuyor, satranç ve mangala, koridor, yalak gibi eski çocuk oyunlarıyla keyifli zamanlar geçiriyor. Osmanlı’daki kıraathane kültürünü aslına uygun şekilde günümüzde yaşatmak istiyoruz.” dedi.
Aslına uygun olarak yaptıkları kıraathaneyi gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini de dile getiren Tamer, bu uygulamanın diğer okullarda da yapılmasının faydalı olacağını savundu Öğretmenlerden Nur Cihan ise boş zamanlarında öğrencilerle kıraathanede biraraya geldiklerini ve eğlenceli oyunlarla keyifli zamanlar geçirdiklerini belirtti.
Öğrencilerden Sena Gök, kıraathaneyi çok sevdiğini, teneffüslerini burada geçirdiğini anlatarak, “Çok eğlenceli oyunlar öğrendim. Öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla keyifli oyunlar oynuyoruz. Kitap okuyorum.” diye konuştu.
Velilerden Osman Kocaoğlu da Osmanlı’daki okuma kültürünün okulda açılan kıraathanede hayat bulacağını söyledi.
Okuldaki kıraathane uygulamasını desteklediğini belirten Kocaoğlu, “iki çocuğumun okuduğu okulda böyle güzel bir uygulamanın yapılması bizleri mutlu etti. Sonuna kadar destekliyoruz. Osmanlı’daki kitap okuma ve akıl oyunlarının oynandığı kıraathanelerin çoğalmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu. Menderes Özat

Bu haber toplam 68 defa okunmuştur...

Hazırlayan: Murat Akdeniz