Ördeğin horoz ve tavuklarla şaşırtan dostluğu

Kadirli ilçesinde “pamuk” ismi verilen ördeğin tavuk ve horozlar arasındaki arkadaşlığı görenleri şaşırtıyor.

Anberinarkı köyünde yaşayan Ruhi Şenöz’ün “pamuk” ismini verdiği ördek, 6 aydan bu yana kendi cinslerinden ayrı olarak tavuk ve horozlarla yaşamını sürdürüyor.

Aynı yumurtadan çıkan diğer ördeklerden ayrı olarak sabah, öğlen ve akşam günü her saatinde tavuklar ve horozlarla birlikte geziyor, yemek yiyor, yatıyor.

Şenöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 tane ördeği olduğunu ve pamuk isimli ördeğin 6 aydan bu yana tavuk ve horozlarla arkadaşlık yaptığını söyledi.

Hayvanlar arasında böyle bir durumu ilk defa gördüğünü anlatan Şenöz, “Pamuk, kendi cinslerinden ayrı olarak tavuklar ve horozlarla arkadaşlık yapıyor. Hiç ördeklerin arasına katılmıyor. Sabah, öğle ve akşam günün her saatinde tavuklar ve horozlar nereye gidiyorsa ördek te oraya gidiyor. Çok şaşırdım. 6 aydan beri yemeği birlikte yiyor, geziyor ve hatta akşamları birlikte yatıyorlar. Çok iyi anlaşıyorlar. Şaşırtan bir durum ama duyanların hoşuna gidiyor. Köylüler özel olarak izlemeye geliyorlar. Çocuklar, zararsız olduğu için pamuk ile oyun oynayarak vakit geçiriyorlar.” dedi.

Veteriner hekim Murat Traş ise ördeğin yaşam alanının tamamını tavuk ve horozlarla yapmasının ilginç olduğunu söyledi.

Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını anlatan Traş, “Ördeğin yaşam alanını tamamını tavuk ve horozlarla yapması davranış bozukluğundan olabilir.” diye konuştu.

Köylülerden Ahmet Dörtgöz de pamuk sayesinde köye gelenlerin olduğunu ve ziyaret ederek bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiğini anlattı.

Menderes Özat

Bu haber toplam 109 defa okunmuştur...

Hazırlayan: Murat Akdeniz