Öğrenciler “gitarla” mutlu oluyor

 Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir ortaokulda müzik öğretmenin çabalarıyla gitar çalmayı öğrenen öğrencilerin korosu büyük ilgi görüyor.

Mustafa Konaklı Ortaokulu öğrencilerini gitarla buluşturan müzik öğretmeni Erman Türköz, okulda açtığı kurs ile geleceğin gitaristlerini yetiştiriyor. Öğrenciler, boş zamanlarını gitar çalarak değerlendiriyor.

Türköz, yaptığı açıklamada, 6 ay önce 15 öğrencinin katılımıyla çatığı kursla öğrencileri ilk defa gitarla tanıştırdığını söyledi.

Öğrencileri hem zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak hem de derslerden sonra yorulan beyinleri rahatlatmak için öğrencilere müziği sevdirdiğini anlatan Türköz, “Öğrencilerimizin yaşamlarını daha eğlenceli yapmak ve yeteneklerinin farkına varmaları için okul idaremizin desteğiyle müzik kursu açtık. Öğretmenlerimizin desteğiyle istekte bulunan öğrencilerimizin bazılarına gitar temin ettim. Daha sonra bazı öğrencilerin gitar çalmasıyla birlikte diğer öğrenciler de ailelerine gitar aldırdı. Ve şimdi 15 kişilik bir koro oluşturduk. Okulda küçük konserler veriyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerden Aleyna Türkmenoğlu ise çocukluk hayali olan gitar çalmayı öğrendiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Öğretmenimiz sayesinde boş zamanlarımızı iyi değerlendiriyoruz. Canımız sıkılmıyor. En güzel oyunumuz oldu, televizyonda dinlediğimiz şarkıları biz de çalıyoruz. Çocukluk hayalim olan gitar çalmayı başardım. Müzik öğretmenimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Mustafa Derinkuyu da boş zamanlarında televizyon ve telefon ile vakit geçirdiklerini belirterek, gitarın hayatlarına girmesiyle düşüncelerinin değiştiğini ifade etti.

Okul Müdürü Necati İnce, öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda yeteneklerini ön plana çıkarmak için açtıkları kursun faydasını gördüklerini anlatarak, “Okulumuzu eğitim ve öğretimin merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu anlamda kurslar açıyoruz. Özellikle müzik kursunda öğrencilerin gitar çalma isteği bizleri mutlu etti. Emeği geçenleri kutluyorum.” diye konuştu.

Oluşturulan müzik korosu, sınıfta ve okul bahçesinde çalışmalarını sürdürürken ilçe genelinde geniş katılımlı konser vermesi planlanıyor.

Okul bahçesinde gitar çalan müzik korosunun en meraklıları ise gitar sesini beğeniyle ve merakla izleyen diğer minik öğrenciler oluyor.          Menderes Özat

Bu haber toplam 416 defa okunmuştur...

Hazırlayan: Murat Akdeniz