İmam Hatipli öğrencilerden Suriyeli sığınmacılara yardım

Kadirli İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, başlattıkları “Halep kalbimizde” kampanyası kapsamında çadırda yaşayan Suriyeli anne ve çocuklarına yardım eli uzattılar.

Öğrenciler tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında yatak, battaniye, kilim, giysi ve gıda gibi yardım malzemeleri toplandı. Öğrenciler, Şabaplı Köyü’ndeki çadırda yaşayan Suriyeli anne ve çocuklarını minibüsle okula getirdiler. Birlikte yemek yediler, dua ettiler.

Burada, Suriyeli ailelerle ve yaşıtlarıyla sohbet eden öğrencilerden bazıları bebekleri kucağına alarak sevgi gösterisinde bulundular. Şeker ve çikolata gibi çeşitli hediyeler verdiler. Öğrenciler, hazırladıkları giysileri öğretmenleriyle Suriyeli anne ve çocuklarına giydirdiler. Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirerek gıda paketlerini ve diğer yardımları verdiler.

Okul Müdürü Halil İbrahim Tamer, Suriye’de yaşanan drama karşı öğrencilerin duyarlı davranarak yardım eli uzattığını söyledi.

Kendi imkanlarıyla kurdukları naylon çadırlarda yaşam mücadelesi veren kadınlara ve çocukları okulda misafir eden öğrencilerine teşekkür eden Tamer, “Öğrencilerimiz, soğuk havada yardım elini uzattığı Suriyeli anne ve çocuklarının azda olsa yüzünü güldürdüler. Zor şartlarda çadırda yaşayan Suriyeli sığınmacıları ziyaret ederek, ihtiyaçlarını tespit eden öğrencilerimiz yardım kampanyası başlattı. Öğretmenler ve velilerin desteğiyle hazırladıkları giysi, gıda ve ev eşyalarını okulumuza misafir olarak gelen Suriyeli kardeşlerimize hediye ettiler. Öğrencilerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yardım çalışmasına katılan öğrencilerden İkbal Begüm Tamer, Suriye’den gelen ailelerin zor şartlarda yaşam mücadelesine üzüldüklerini söyledi.

Tamer, “Halep’te yaşananlara duyarsız kalamazdık. Öğretmenlerimizle Şabaplı Köyündeki çadırları gezerek ailelerin yaşamlarını gördük. Halep kalbimizde diyerek yola çıktık. Suriyeli anne ve çocuklarını okulumuza davet ederek birlikte yemek yedik ve yardımlarımız ilettik. Çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Suriyeli Fatma El Cesen (40) ise, yaptığı açıklamada, Halep kentinde çatışmaların şiddetini artırmasıyla 10 kişilik ailesiyle Kadirli ilçesine geldiklerini söyledi.

– “İnşallah savaş bitince tekrar ülkemize geri döneceğiz”

Savaş nedeniyle tüm mal varlıklarını ve birçok yakınlarını Suriye bırakmak zorunda kaldıklarını İfade eden Cesen, şöyle konuştu:

“Ülkemizde savaş oldu. Bizde kaçmak zorunda kaldık. Türkiye’ye geldik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kucak açtı. Çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun. Her zaman dua ediyoruz. İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin yardımına çok sevindik. İnşallah Suriye’de savaş bitince tekrar ilkemize döneceğiz.”

İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin kendilerine yardım eli uzattığını aktaran Suriyeli Kevser El Muhammed (13) te, soğuk havada ve zor durumda verilen desteğin kendilerini çok mutlu ettiğini ve unutmayacaklarını belirtti.                          MENDERES ÖZAT

Bu haber toplam 318 defa okunmuştur...

Hazırlayan: Murat Akdeniz