Alacami Bahçesindeki Tarihi Taşlar Osmaniye’ye mi Gönderiliyor?

Kadirli’deki 1800 yıllık tarihi Alacami bahçesinde bulunan tarihi taşların Osmaniye’ye gönderileceği ileri sürüldü.
İddiaya göre Osmaniye kent müzesinde sergilenmek üzere Alacami bahçesinde bulunan tarihi taşların Kadirli’den götürüleceği iddiası vatandaşların tepkisine neden oldu.
Kadirli’nin simgelerinden olan  Alacami  bahçesindeki taşların sayımı yapılarak Osmaniye’ye götürüleceğini öğrendiklerini iddia eden vatandaşlar, Alacami bahçesindeki taşların buradan götürülmesinin yanlış olduğunu söyleyerek tepkilerini dile getirdiler.
Daha önce de Alacami bahçesindeki tarihi eserlerin bir kısmının 1920’li yıllarda Fransa’ya, 1946 yılında Adana’ya götürüldüğünü söyleyen vatandaşlar şunları kaydetti:
” Aldığımız bilgilere göre Alacami bahçesindeki tarihi taşların sayımı yapılmıştır. Bunların Osmaniye’ye götürüleceği iddia ediliyor. Taşlar Osmaniye’ye neden götürülecek? Bu gerçek ise buna kim izin verdi? Caminin çevresinde bulunan taşlar bırakın evinde kalsın, neden alıp götürmek istiyorsunuz? Kadirli sahipsiz mi?” diyerek isyan ettiler.
TAŞ YERİNDE AĞIRDIR
Eğer vatandaşlarımızın iddiası doğruysa Alacami çevresindeki tarihi taşları kim neden Osmaniye’nin almasına izin veriyor? Taşlarla cami bir bütündür, neden alınmak isteniyor? “Taş Yerinde Ağırdır” söylemi ile bırakın taşlar evinde kalsın, diyor; Kadirli ve Alacami ile özdeşleşmiş olan bu tarihi taşların yerinde kalmasını ve Alacami bahçesinde teşhir edilmesini istiyoruz. Modern müzecilik anlayışı da bunu gerektiriyor. Alacami, gerek yapısıyla, gerek mozaikleriyle ve gerekse de toplanan taşlarıyla da bir bütün oluşturmaktadır. Çukurova bölgesinde, kendi döneminde yapılmış olan eserlerden ayakta kalabilen tek eser olma özelliğine sahip Alacami, taşlarıyla beraber bir açık hava müzesini andırmaktadır. Bu özelliğinin kaybolmasını istemiyor, ilgilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur...

Hazırlayan: Murat Akdeniz